Stipendiater

Sammanlagt har Lyftidrottens Ungdomsfond genom åren delat ut mer
än 300 stipendier med ett sammanlagt värde av 950 750 kr.

Linnea Forslund Styrkelyft 2020 Ung
Simon Söderlund Styrkelyft 2020 Ung
Vilma Olsson Styrkelyft 2020 Jun
Carl Johansson Styrkelyft 2020 Jun
Yulong Li Styrkelyft 2020 Jun
Joen Vikingsson Sjöblom Tyngdlyftning 2020 Ung
Alisa Rothstein Tyngdlyftning 2020 Ung
Tilde Muhrman Tyngdlyftning 2020 Ung
Erik Martin Tyngdlyftning 2020 U-23
Daniela Gherman Tyngdlyftning 2020 U-23
Jonathan Bergkvist Tyngdlyftning 2020 Jun
Alvin Broman Tyngdlyftning 2020 Jun
Wilma Antfolk Tyngdlyftning 2020 Jun
Tyra Holst Tyngdlyftning 2020 Jun
Filip Lajic Näreskog Styrkelyft 2019 Ung
Matilda Vilmar Styrkelyft 2019 Jun
Alvin Broman Tyngdlyftning 2019 Ung
Hillevi Carlsson Tyngdlyftning 2019 Ung
Alisa Rothstein Tyngdlyftning 2019 Ung
Nicol-Alejandra Ericsson Tyngdlyftning 2019 Ung
Ida Wallin Tyngdlyftning 2019 Ung
Tilde Muhrman Tyngdlyftning 2019 Ung
Joen Vikingsson-Sjöblom Tyngdlyftning 2019 Ung
Daniela Gherman Tyngdlyftning 2019 U-23
Wilma Antfolk Tyngdlyftning 2019 Jun
Jonathan Bergkvist Tyngdlyftning 2019 Jun
Eddie Berglund Styrkelyft 2018 Jun
Matilda Vilmar Styrkelyft 2018 Jun
Hillevi Carlsson Tyngdlyftning 2018 Ung
Nicol-Alejandra Ericsson Tyngdlyftning 2018 Ung
Eddie Berglund Tyngdlyftning 2018 U-23
Viktor Ahlm Tyngdlyftning 2018 U-23
Daniela Gherman Tyngdlyftning 2018 U-23
Anna Fomina Tyngdlyftning 2018 Jun
Gabriel Abrahamsson Tyngdlyftning 2018 Jun
Anton Mårtensson Tyngdlyftning 2018 Jun
Eddie Berglund Styrkelyft 2017 Jun
Matilda Vilmar Styrkelyft 2017 Jun
Smilla Hedström Styrkelyft 2017 Jun
Filippa Ferm Tyngdlyftning 2017 Ung
Joanna Thyni Tyngdlyftning 2017 Ung
Emma Enberg Tyngdlyftning 2017 U-23
Viktor Ahlm Tyngdlyftning 2017 U-23
Anna Fomina Tyngdlyftning 2017 Jun
Daniela Gherman Tyngdlyftning 2017 Jun
Gabriel Abrahamsson Tyngdlyftning 2017 Jun
Christian-Roberto Eriksson Tyngdlyftning 2017 Jun
Erik Martin Tyngdlyftning 2017 Jun
Andreas Nilsson Styrkelyft 2016 Ung
Victoria Jeppsson Styrkelyft 2016 Jun
Christian Roberto Eriksson Tyngdlyftning 2016 Ung
David Lantz Tyngdlyftning 2016 Ung
Alva Cederholm Tyngdlyftning 2016 Ung
Filippa Ferm Tyngdlyftning 2016 Ung
Emma Enberg Tyngdlyftning 2016 Jun
Viktor Ahlm Tyngdlyftning 2016 Jun
Kenneth Amedro Styrkelyft 2015 Led
Emma Enberg Tyngdlyftning 2015 Jun
Victor Ahlm Tyngdlyftning 2015 Jun
Alexander Edqvist Tyngdlyftning 2015 Jun
Marie Tunroth Styrkelyft 2014 Jun
Alexander Eriksson Styrkelyft 2014 Jun
Emma Enberg Tyngdlyftning 2014 Jun
Mariestads AIF Tyngdlyftning 2014 Fören
Borlänge AK Tyngdlyftning 2014 Fören
Erik Degerman Styrkelyft 2008 Ung
Lucia Chrisensen Styrkelyft 2008 Jun
Angelica Brage Styrkelyft 2008 Jun
Oscar Svensson Tyngdlyftning 2008 Ung
Daniel Skoglund Tyngdlyftning 2008 Ung
Hewa Sadi Tyngdlyftning 2008 Ung
Carita Hansson Tyngdlyftning 2008 Ung
Ragnar Öhman Tyngdlyftning 2008 Jun
Damir Trokic Styrkelyft 2007 Ung
Kristin Almroth Styrkelyft 2007 Jun
Magnus Önerud Styrkelyft 2007 Jun
Hewa Sadi Tyngdlyftning 2007 Ung
Carita Hansson Tyngdlyftning 2007 Ung
Matilda Samuelsson Tyngdlyftning 2007 Jun
Ragnar Öhman Tyngdlyftning 2007 Jun
Stockholms AK Tyngdlyftning 2007 Fören
Tomas Sundström Styrkelyft 2006 Ung
Gian Peyshy Styrkelyft 2006 Ung
Maria Johansson Styrkelyft 2006 Jun
Magnus Önerud Styrkelyft 2006 Jun
Jimmy Källgren Tyngdlyftning 2006 Ung
Carita Hansson Tyngdlyftning 2006 Ung
Josefine Reiser Tyngdlyftning 2006 Ung
Ragnar Öhman Tyngdlyftning 2006 Ung
Anna Halldén Tyngdlyftning 2006 Ung
Matilda Samuelsson Tyngdlyftning 2006 Jun
Upsala TK Tyngdlyftning 2006 Fören
Skara AK Tyngdlyftning 2006 Fören
Anna Jonasson Styrkelyft 2005 Ung
Natalie Svensson Styrkelyft 2005 Ung
Carola Lindström Styrkelyft 2005 Jun
Emil Johansson Styrkelyft 2005 Jun
Carita Hansson Tyngdlyftning 2005 Ung
Josefine Reiser Tyngdlyftning 2005 Ung
Simon Thropp Tyngdlyftning 2005 Ung
Matilda Samuelsson Tyngdlyftning 2005 Ung
Ragnar Öhman Tyngdlyftning 2005 Ung
Madeleine Ahlner Tyngdlyftning 2005 Jun
Visby AK Tyngdlyftning 2005 Fören
Skara AK Tyngdlyftning 2005 Fören
Magnus Önerud Styrkelyft 2004 Ung
Emil Johansson Styrkelyft 2004 Ung
Johannes Dahl Styrkelyft 2004 Jun
Ragnar Öhman Tyngdlyftning 2004 Ung
Jowan Safari Tyngdlyftning 2004 Ung
Anna Halldén Tyngdlyftning 2004 Ung
Madeleine Ahlner Tyngdlyftning 2004 Jun
Visby AK Tyngdlyftning 2004 Fören
Skara AK Tyngdlyftning 2004 Fören
Malin Eriksson Styrkelyft 2003 Jun
Malin Holmgren Styrkelyft 2003 Jun
Stefan Jamroz Styrkelyft 2003 Jun
Anna Halldén Tyngdlyftning 2003 Ung
Rikard Karlsson Tyngdlyftning 2003 Ung
Madeleine Ahlner Tyngdlyftning 2003 Ung
Sofia Sundblad Tyngdlyftning 2003 Led
Patrik Fors Styrkelyft 2002 Ung
Johannes Dahl Styrkelyft 2002 Ung
Bobby Johansson Styrkelyft 2002 Ung
Niklas Jönsson Styrkelyft 2002 Jun
Madeleine Ahlner Tyngdlyftning 2002 Ung
Jonatan Enström Tyngdlyftning 2002 Ung
Gerta Suli Tyngdlyftning 2002 Jun
Oskar Hansson Tyngdlyftning 2002 Jun
Tomas Sundin Styrkelyft 2001 Ung
Niklas Jönsson Styrkelyft 2001 Jun
Jönköpings SK Styrkelyft 2001 Fören
Marie Gyllenhammar Tyngdlyftning 2001 Ung
Stina Sundström Tyngdlyftning 2001 Jun
John Söderholm Tyngdlyftning 2001 Jun
Visby AK Tyngdlyftning 2001 Fören
Enångers AK Tyngdlyftning 2001 Fören
Mattias Hopp Styrkelyft 2000 Ung
Hans Andersson Styrkelyft 2000 Jun
Martin Borg Styrkelyft 2000 Jun
Södra TK Styrkelyft 2000 Fören
Stina Sundström Tyngdlyftning 2000 Ung
Marie Gyllenhammar Tyngdlyftning 2000 Ung
Joel Andersson Tyngdlyftning 2000 Jun
Lars Andersson Tyngdlyftning 2000 Jun
Kalmar AK Tyngdlyftning 2000 Fören
Martin Borg Styrkelyft 1999 Ung
Mattias Hopp Styrkelyft 1999 Ung
Daniel Henell Styrkelyft 1999 Ung
Marcus Hirvonen Styrkelyft 1999 Jun
Amit Selberg Styrkelyft 1999 Jun
Trossö AK Styrkelyft 1999 Fören
Marie Gyllenhammar Tyngdlyftning 1999 Ung
John Söderholm Tyngdlyftning 1999 Ung
Phong Pham Tyngdlyftning 1999 Ung
Oskar Hansson Tyngdlyftning 1999 Ung
Joel Andersson Tyngdlyftning 1999 Jun
Lars Andersson Tyngdlyftning 1999 Jun
Mi Domthaisong Tyngdlyftning 1999 Jun
Pertti Torikka Tyngdlyftning 1999 Led
Ulf Stillman Tyngdlyftning 1999 Led
Fredrik Nilsson Tyngdlyftning 1999 Led
Patrik Helgesson Tyngdlyftning 1999 Led
Mockfjärds AK Tyngdlyftning 1999 Fören
Martin Borg Styrkelyft 1998 Ung
Niklas Jönsson Styrkelyft 1998 Ung
Johan Vikberg Styrkelyft 1998 Jun
Amit Selberg Styrkelyft 1998 Jun
Niclas Gustavsson Styrkelyft 1998 Jun
Västra AK Styrkelyft 1998 Fören
Daniel Åmansson Tyngdlyftning 1998 Ung
Lars Åström Tyngdlyftning 1998 Ung
Josef Quttineh Tyngdlyftning 1998 Ung
Jim Gyllenhammar Tyngdlyftning 1998 Jun
Jani Morko Tyngdlyftning 1998 Jun
Josefin Johansson Tyngdlyftning 1998 Led
Karin Johansson Tyngdlyftning 1998 Led
Haninge AK Tyngdlyftning 1998 Fören
Mattias Hopp Styrkelyft 1997 Ung
Daniel Henell Styrkelyft 1997 Ung
Amit Selberg Styrkelyft 1997 Jun
Patrik Thuresson Styrkelyft 1997 Jun
Daniel Fässler Styrkelyft 1997 Led
Öjeby AK Styrkelyft 1997 Fören
Lars Andersson Tyngdlyftning 1997 Ung
Sofia Sundblad Tyngdlyftning 1997 Ung
Jim Gyllenhammar Tyngdlyftning 1997 Jun
Jani Morko Tyngdlyftning 1997 Jun
Anders Lindsjö Tyngdlyftning 1997 Jun
Torbjörn Gustafsson Tyngdlyftning 1997 Led
Mockfjärds AK Tyngdlyftning 1997 Fören
Bergsjö AK Tyngdlyftning 1997 Fören
Marjus Palmqvist Styrkelyft 1996 Ung
Patrik Thuresson Styrkelyft 1996 Jun
Roger Enqvist Styrkelyft 1996 Led
Gnosjö FK Styrkelyft 1996 Fören
Sofia Sundblad Tyngdlyftning 1996 Ung
Mi Domthaisong Tyngdlyftning 1996 Ung
Jani Morko Tyngdlyftning 1996 Jun
Christopher A-son Bång Tyngdlyftning 1996 Jun
Kristoffer Modigh Tyngdlyftning 1996 Jun
Karl Sjölin Tyngdlyftning 1996 Led
Bergsjö AK Tyngdlyftning 1996 Fören
Amit Selberg Styrkelyft 1995 Ung
David Holmberg Styrkelyft 1995 Jun
Björn Almén Styrkelyft 1995 Jun
Christian Sjökvist Styrkelyft 1995 Jun
Joachim Nilsson Styrkelyft 1995 Jun
Niclas Gustavsson Styrkelyft 1995 Jun
Mikael Larsson Tyngdlyftning 1995 Ung
Daniel Hast Tyngdlyftning 1995 Ung
Per Nilsson Tyngdlyftning 1995 Jun
Stefan Johansson Tyngdlyftning 1995 Jun
Richard Erlandsson Tyngdlyftning 1995 Jun
Johan Larsson Tyngdlyftning 1995 Jun
Kristoffer Modigh Tyngdlyftning 1995 Jun
Skara AK Tyngdlyftning 1995 Fören
Robert Klarqvist Styrkelyft 1994 Ung
Amit Selberg Styrkelyft 1994 Ung
Per Johansson Styrkelyft 1994 Ung
Björn Almén Styrkelyft 1994 Jun
Alexander Grenehed Styrkelyft 1994 Jun
Anders Gustafsson Styrkelyft 1994 Jun
Christian Sjökvist Styrkelyft 1994 Jun
Joachim Nilsson Styrkelyft 1994 Jun
Robert Lillemä Tyngdlyftning 1994 Ung
Mikael Lundh Tyngdlyftning 1994 Ung
Henrik Sundh Tyngdlyftning 1994 Jun
Christopher A-son Bång Tyngdlyftning 1994 Jun
Johan Larsson Tyngdlyftning 1994 Jun
Daniel Larsson Tyngdlyftning 1994 Jun
Kristoffer Modigh Tyngdlyftning 1994 Jun
Haninge AK Tyngdlyftning 1994 Fören
Kalmar AK Tyngdlyftning 1994 Fören
Joachim Nilsson Styrkelyft 1993 Jun
Niclas Gustavsson Styrkelyft 1993 Jun
Patrik Thuresson Styrkelyft 1993 Jun
Västra AK Styrkelyft 1993 Fören
Skövde FK Styrkelyft 1993 Fören
Örebro KK Styrkelyft 1993 Fören
Christopher A-son Bång Tyngdlyftning 1993 Ung
Daniel Hast Tyngdlyftning 1993 Ung
Mikael Lundh Tyngdlyftning 1993 Ung
Kristoffer Modigh Tyngdlyftning 1993 Ung
Gunnar Lögdahl Tyngdlyftning 1993 Jun
Mattias Eriksson Tyngdlyftning 1993 Jun
Christian Kraft Tyngdlyftning 1993 Jun
Jan Norrmén Tyngdlyftning 1993 Jun
Jan Andersson Styrkelyft 1992 Jun
Tommy Bolinder Styrkelyft 1992 Jun
Öjeby AK Styrkelyft 1992 Fören
Johan Larsson Tyngdlyftning 1992 Ung
Daniel Larsson Tyngdlyftning 1992 Ung
Kristoffer Modigh Tyngdlyftning 1992 Ung
Jonas Nilsson Tyngdlyftning 1992 Ung
Mattias Eriksson Tyngdlyftning 1992 Jun
Christian Kraft Tyngdlyftning 1992 Jun
Jan Norrmén Tyngdlyftning 1992 Jun
Sörby BoIS Tyngdlyftning 1992 Fören
Olov Wiklund Styrkelyft 1991 Jun
Ulf Andersson Styrkelyft 1991 Jun
Leif Almberg Styrkelyft 1991 Jun
Jonas Åslund Styrkelyft 1991 Jun
Mikael Nilsson Styrkelyft 1991 Jun
Jonas Bengtsson Styrkelyft 1991 Jun
Mattias Eriksson Tyngdlyftning 1991 Ung
Jan Norrmén Tyngdlyftning 1991 Ung
Håkan Persson Tyngdlyftning 1991 Jun
Björn Falkman (Larsson) Tyngdlyftning 1991 Jun
André Aldenhov Tyngdlyftning 1991 Jun
MattiasTysk Styrkelyft 1990 Jun
Jörgen Ljungberg Styrkelyft 1990 Jun
Jonas Bengtsson Styrkelyft 1990 Jun
Per Berglund Styrkelyft 1990 Jun
Magnus Karlsson Styrkelyft 1990 Jun
Andreas Jacobsson Tyngdlyftning 1990 Ung
Mattias Eriksson Tyngdlyftning 1990 Ung
Christian Kraft Tyngdlyftning 1990 Ung
Håkan Persson Tyngdlyftning 1990 Ung
Jonas Nilsson Tyngdlyftning 1990 Ung
Jan Norrmén Tyngdlyftning 1990 Ung
Björn Falkman (Larsson) Tyngdlyftning 1990 Jun
Torbjörn Gustafsson Tyngdlyftning 1990 Jun
André Aldenhov Tyngdlyftning 1990 Jun
Pierre Fogelberg Styrkelyft 1989 Jun
John Andersson Styrkelyft 1989 Jun
Krister Renman Styrkelyft 1989 Jun
Kristina Bohlin Styrkelyft 1989 Jun
Magnus Karlsson Styrkelyft 1989 Jun
Nina Hvidberg Tyngdlyftning 1989 Ung
Jan Norrmén Tyngdlyftning 1989 Ung
Magnus Westin Tyngdlyftning 1989 Ung
Joakim Dahlström Tyngdlyftning 1989 Ung
Marko Dahlman Tyngdlyftning 1989 Jun
Torbjörn Gustafsson Tyngdlyftning 1989 Jun
André Aldenhov Tyngdlyftning 1989 Jun
Anders Lindsjö Tyngdlyftning 1989 Jun
Marc Wihlborg Tyngdlyftning 1989 Jun
Trelleborgs ABK Tyngdlyftning 1989 Fören
Lyftargymnasiet Tyngdlyftning 1989 Fören
Ola Olofsson Styrkelyft 1988 Jun
Carl-Johan Norberg Styrkelyft 1988 Jun
Kristina Bohlin Styrkelyft 1988 Jun
Magnus Karlsson Styrkelyft 1988 Jun
Patrik Bettembourg Tyngdlyftning 1988 Ung
Hans-Otto Hansson Tyngdlyftning 1988 Ung
Björn Falkman (Larsson) Tyngdlyftning 1988 Ung
André Aldenhov Tyngdlyftning 1988 Ung
Torbjörn Gustafsson Tyngdlyftning 1988 Jun
Anders Lindsjö Tyngdlyftning 1988 Jun
Marc Wihlborg Tyngdlyftning 1988 Jun
Kristina Bohlin Styrkelyft 1987 Jun
Kenneth Johansson Styrkelyft 1987 Jun
Magnus Karlsson Styrkelyft 1987 Jun
Jörgen Lindblad Styrkelyft 1987 Jun
Niclas Yngvesson Styrkelyft 1987 Jun
Joakim Didriksson Tyngdlyftning 1987 Ung
Stefan Gustavsson Tyngdlyftning 1987 Ung
Marko Dahlman Tyngdlyftning 1987 Ung
Torbjörn Gustafsson Tyngdlyftning 1987 Ung
André Aldenhov Tyngdlyftning 1987 Ung
Hans  Pettersson Tyngdlyftning 1987 Jun
Marc Wihlborg Tyngdlyftning 1987 Jun
Sonny Eriksson Styrkelyft 1986 Jun
Sven.Erik Persson Styrkelyft 1986 Jun
Anders Hansson Styrkelyft 1986 Jun
Niclas Yngvesson Styrkelyft 1986 Jun
Mika Söderman Tyngdlyftning 1986 Ung
Andreas Renner Tyngdlyftning 1986 Ung
Torbjörn Gustafsson Tyngdlyftning 1986 Ung
André Aldenhov Tyngdlyftning 1986 Ung
Anders Lindsjö Tyngdlyftning 1986 Ung
Marc Wihlborg Tyngdlyftning 1986 Jun
Anders Bergström Tyngdlyftning 1986 Jun
Roger Enqvist Styrkelyft 1985 Jun
Niclas Yngvesson Styrkelyft 1985 Jun
Lars Erik Olsson Tyngdlyftning 1985 Ung
Anders Lindsjö Tyngdlyftning 1985 Ung
Arne Larsson Tyngdlyftning 1985 Ung
Marc Wihlborg Tyngdlyftning 1985 Ung
Anders Bergström Tyngdlyftning 1985 Jun

 

 

 

%d bloggare gillar detta: